.tr Domain Backorder

Silinen / yeniden tahsise açılacak alan adları arasından şimdi sipariş verin, düştüğü an REG Domain Backorder altyapısıyla anında kaydedin.

 

 

Gelişmiş arama
Domain uzantısı
Karakter uzunluğu
Karakter türü
Domain Tarih Fiyat İşlem

Sık Sorulan Sorular

Backorder, süresi biten veya farklı bir nedenle silinen bir domainin, önceden sipariş oluşturan talep sahibi adına domain yeniden kaydedilmeye müsait olduğu anda tahsis edilmesi işlemidir.

Süresi biten domainler reg.com.tr backorder sipariş arayüzünde listelenir. Kullanıcılar beğendikleri domain için sipariş vererek backorder talebi oluşturur. Reg backorder altyapısı, domaini düştüğü anda yakalar. Domain, talep sahibine teslim edilir.

Listede yer alan domainler, silineceği tarihe kalan süreye göre sabit olarak aşağıdaki gibi fiyatlandırılıyor:
 • 40-60 gün sonra düşecekler 10.000 TL + KDV
 • 28-40 gün sonra düşecekler 5.000 TL + KDV
 • 21-28 gün sonra düşecekler 2.500 TL + KDV
 • 14-21 gün sonra düşecekler 1.000 TL + KDV
 • 0-14 gün sonra düşecekler 500 TL + KDV

Kayıt işlemi başarısız sonuçlanan alan adı için tarafınıza kesintisiz para iadesi gerçekleştirilir. İade işlemi ödeme yaptığınız kanal üzerinden havale/eft veya kartınıza iade yoluyla tamamlanır.

Şu an için reg.com.tr'de her domaine yalnızca 1 kişi/kurum sipariş oluşturabilmektedir. Bir domain için ilk sipariş verildikten sonra o domain için farklı bir kişi/kurum sipariş verememektedir.

Bir backorder siparişini,

 • 499 TL + KDV fiyatla verilen siparişlerde: İlgili domainin silineceği tarihten 48 saat öncesine kadar
 • Diğer fiyatlarla verilen siparişlerde: İlgili domainin bir sonraki fiyat grubuna geçeceği tarihten 72 saat öncesine kadar

 • iptal edebilirsiniz. Yapılacak iptal işlemi, söz konusu alan adının backorder fiyatı değiştikten sonra talep edildiyse; iptal gerçekleştirilemeyecektir. Domainin silineceği tarihten 48 saat öncesine kadar iptal seçeneceği, yalnızca 499 TL + KDV fiyat ile gerçekleştirilen backorder siparişleri için geçerlidir. Sipariş kullanıcı tarafından iptal edildiğinde, ücret iadesi Reg.com.tr hesabına bakiye eklenerek gerçekleştirilmektedir. Sipariş alan adının kaydedilememesi nedeniyle iptal edilirse; iade işlemi ödeme yaptığınız kanal üzerinden havale/eft veya kartınıza iade yoluyla tamamlanır.

  Verebilirsiniz. Sipariş ettiğiniz domain silindiğinde hangi kayıt kuruluşunun sistemleri işlemi başarılı tamamlarsa; alan adınızı o şirketteki hesabınızda kullanabilirsiniz.

  Backorder hizmeti, ilgili domainin düşeceği tarihe kalan süreye göre fiyatlandırılmakta, bu fiyatlar üzerinde iskonto uygulanamamaktadır.

  Reg.com.tr backorder sipariş arayüzündeki alan adı listesi TRABİS'in yayınladığı Yeniden Tahsise Açılacak Alan Adları listesi doğrultusunda her gün saat 00:30'da yenilenmektedir. TRABİS, Yeniden Tahsise Açılacak Alan Adları listesini, ilgili alan adının silineceği tarihten 2 ay önce yayınlamaktadır. Bu doğrultuda, silinecek bir alan adı için en erken 2 ay önce backorder siparişi oluşturabilirsiniz. En geç ise alan adının silineceği tarihten bir önceki gün saat 23:00'a kadar backorder siparişi verebilirsiniz. (Örneğin 02.01.2023 tarihinde silinecek bir alan adı için, 01.01.2023 saat 23:00'a kadar sipariş verilebilir.

  Belge gerektiren bazı alan adları backorder sipariş arayüzünde listelenmemektedir. Şayet bu alan adının tahsisini talep edebilecek belgeleriniz mevcutsa; destek talebi oluşturarak backorder siparişi verebilirsiniz. Belge gerektiren alan adları silindiğinde backorder hizmeti, domainin adınıza rezerve edilmesini sağlayacaktır. Rezerve işleminin ardından, ilettiğiniz belgelerle alan adının tahsisi tamamlanabilir veya TRABİS tarafından reddedilebilir. TRABİS tarafından reddedilen başvurularda, başarılı rezerve ile sonuçlanan backorder hizmeti için ödenen ücretin iadesi sağlanamayacaktır.

  İnternet Alan Adları Tebliği MADDE 22 gereği, TRABİS'in devreye girmesinden itibaren ilk 3 yıl süreyle (14 Eylül 2025 tarihine kadar) .tr alan adlarının satış ve devri mümkün değildir. Bu tarihten önce yapılacak satış ve devirlerde alan adının yasal sahibi değişmeyecektir.
  - YÜKLENİYOR -